1. Mājaslapa
  2. »
  3. Iedvesmai
  4. »
  5. Viss par kafiju
  6. »
  7. No pupiņas līdz tasītei

No pupiņas līdz tasītei

Kafijas ceļš no saules pielietajiem kafijas kokiem līdz Tavai iecienītajai rīta kafijas tasītei.

Kafijas koks

Divas galvenās kafijas koka šķirnes ir «Arabica» un «Robusta». Arabica sastāda aptuveni 60% no kopējā kafijas apjoma, Robusta 35%, savukārt atlikušie 5% sastāv no dažādām mazām kafijas šķirnēm. Kafijas koka augļi ir kauleņi, gluži kā ķirši, un tiešo to sēklas tiek grauzdētas, radot unikālo kafijas garšu un aromātu.

Plantācijas

Kafija vislabāk aug tropu zonās ap ekvatoru, kur lietus daudzums un temperatūra ir nemainīga. Kafijas koks pirmās kafijas ogas sāk ražot aptuveni 7-8 gadus pēc iestādīšanas.

Ražas novākšana

Kafijas ogas nogatavojas nevienmērīgi – ogas uz viena zariņa var būt dažādās gatavības pakāpēs. Raža vienas sezonas ietvaros tiek novākta vairākas reizes un ar rokām, jo tikai tumši sarkanās ogas ir nogatavojušās pilnībā. No viena kafijas koka vienā ražas reizē var iegūt aptuveni 200 līdz 700 gramu kafijas pupiņu.

Zaļā kafija

Pēc novākšanas zaļā kafijas pupiņa tiek apstrādāta izmantojot sauso vai slapjo metodi. Dažādie kafijas apstrādes procesi piešķir kafijai dažādas garšas. Ja kafijas ķirša mīkstums tiek noņemts, pirms pupiņa tiek izžāvēta, pupiņa tiek saukta par «mazgāto». Savukārt, ja mīkstums tiek atstāts visā žāvēšanas procesā, kafija tiek saukta par «nemazgāto» jeb «saulē žāvēto».

Maisījumu veidošana

Zaļās kafijas šķirņu garša mainās ik sezonu, reizēm pat vienas ražas ietvaros, tāpēc no kafijas audzēšanas valstīm regulāri tiek saņemti paraugi, lai noteiktu, kuras kafijas sērijas iegādāties. Lai iegūtu labākus rezultātus, visbiežāk ir jāsajauc dažāda rakstura kafija. Brazīlijas kafijai ir maiga garša, un tā labi kalpo par bāzi dažādiem kafijas maisījumiem. Maisījumu papildina ar aromātiskākām un skābākām kafijas šķirnēm no Kolumbijas, Centrālamerikas un Kenijas.

Grauzdēšana

Kafija tiek grauzdēta aptuveni 200oC temperatūrā. Tieši grauzdēšanas laikā kafija iegūst savu izteikto aromātu. Ja pupiņas tiek pārgrauzdētas, kafija kļūst rūgta un sīva, tai pietrūkst aromāta un pilnīguma. Ja kafijas pupiņas tiek grauzdētas par maz, visi kafijas aromāti nav atbrīvojušies un kafija ir pārāk vāja.

Pagatavošana

Kafija ir īpaši jutīga pret apkārtējo vidi, tāpēc kafiju ieteicams uzglabāt gaismas un gaisa necaurlaidīgā traukā. Pagatavojot kafiju vienmēr izmanto svaigu ūdeni un uz katriem 150ml ūdens pievieno ap 6-8g kafijas. Kafijas pagatavošanas veidam ir nozīmīga loma kafijas garšā.

Kafija ir gatava baudīšanai!

Izbaudi savu svaigi pagatavoto, gardo kafijas krūzi! Kāpēc gan neizmēģināt kādu jaunu kafijas maisījumu, grauzdējuma pakāpi, pagatavošanas metodi vai pat kādu no mūsu dažādajām kafijas receptēm?